Specjalności prowadzone przez
Wyższą Szkołę Nauk Pedagogicznych w Warszawie
Celem kształcenia na kierunku praca socjalna jest przygotowanie absolwentów do wykonywania zawodu pracownika socjalnego poprzez wyposażenie go wkompetencje niezbędne do rozwiązywania problemów jednostek i grup społecznych znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych.
Wybrane przedmioty z zakresu kierunku Praca socjalna – studia I stopnia
- Zabezpieczenie społeczne i system prawny pomocy
- Patologie społecznej i interwencja kryzysowa
- Diagnostyka potrzeb społecznych
- Pomoc społeczna i jej programy
- Elementy psychoterapii i socjoterapii
- Wprowadzenie do organizacji usług socjalnych
- Asystent rodziny
- Organizowanie i wspieranie rozwoju społeczności lokalnej
- Systemy wsparcia dla osoby starszej i niepełnosprawnej
-
Asystent rodziny
Studia na specjalności asystent rodziny, dzięki wielu praktycznym zajęciom prowadzonym przez specjalistów, pozwalają zdobyć profesjonalną wiedzę i umiejętności związane z pedagogiką społeczną i wychowawczą oraz psychologią i rozwojem osobowościowym. Studia przygotowują do podjęcia pracy zorientowanej na mediację i wsparcie rodziny. Po studiach możesz podjąć pracę m.in. w ośrodkach pomocy rodzinie czy ośrodkach społecznych.
-
Organizowanie i wspieranie rozwoju społeczności lokalnej
Studia na specjalności Organizowanie i wspieranie rozwoju społeczności lokalnej umożliwiają zdobycie wiedzy ogólnopedagogicznej, socjologicznej i psychologicznej, niezbędnej do pełnienia roli pracownika socjalnego, a także organizatora społeczności lokalnych oraz animatora społecznego. Kierunek przygotowuje do realizacji działań na rzecz rozwoju wspólnot lokalnych. Program studiów pozwala zapoznać się z problematyką społeczną
i metodami badań oraz przygotowuje do rozwiązywania różnych problemów w układach lokalnych. Studia mają charakter interdyscyplinarny. Przygotowują do profesjonalnej pracy
z jednostką czy rodziną oraz do współpracy z grupami oraz społecznością lokalną. -
Systemy wsparcia dla osoby starszej i niepełnosprawnej
Studia na kierunku Systemy wsparcia osoby starszej i niepełnosprawnej przygotują do podjęcia pracy w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej (domach pomocy społecznej, środowiskowych domach samopomocy, klubach seniora, ośrodkach wsparcia dziennego dla osób starszych i niepełnosprawnych) oraz w organizacjach pozarządowych prowadzących działalność dotyczącą opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi.